Lítožnice

1. termín
 Proběhlo
2. termín
 Obsazeno
Místo srazu:
U Lítožnického rybníka
Zobrazit na mapě
Vedoucí výpravy:
Monika Psohlavcová, Radek Moureček, Klára Kolejáková, Jan Mařík
Bezbariérový přístup:
Ano

Archeologické léto: detail akce Lítožnice

V souvislosti s revitalizací území Lítožnických rybníků a koryta Říčanského potoka pod jejich hrází probíhal od roku 2016 postupný záchranný archeologický výzkum vázaný na průběh zemních prací. V roce 2017 došlo k odstranění části bahnitého sedimentu na dně rybníka Nový. Již při povrchovém průzkumu pomocí detektorů kovů bylo objeveno množství kovových artefaktů převážně ze starší doby římské. Osídlení z tohoto období bylo archeology v této oblasti zjištěno drobnými akcemi nebo povrchovými sběry již dříve v letech 1968–1975 a to východně a severovýchodně od obce Dubeč u břehů Říčanského potoka.

Záchranný archeologický výzkum v místě rybníků postupně odhalil v mnohem větším měřítku další archeologické situace z různých období. Jde zejména o rozlehlou osadu ze starší doby římské reprezentovanou zahloubenými chatami, nadzemními kůlovými stavbami, bateriemi železářských pecí se zahloubenou nístějí a dalšími objekty sídlištního nebo výrobního charakteru. V prostoru tohoto sídliště v místě rozšíření plochy budoucího rybníka na západním břehu a mimo bahnitý sediment byly objeveny i pozůstatky studní. Výzkum ve dně rybníka značně komplikovala hladina spodní vody a úroveň skrývky. Je tedy vysoce pravděpodobné, že se pod dalšími vrstvami neodstraněného sedimentu nachází další neprozkoumané archeologické situace. Na západním břehu rybníka byly mimo tyto doklady osídlení prozkoumány i hroby z konce eneolitu reprezentované kulturou zvoncovitých pohárů a hroby ze starší doby bronzové. Většina kosterních ostatků se ale bohužel dochovala jen ve značně fragmentárním stavu. Na místě se nacházely i objekty které patrně souvisí se známou zaniklou středověkou osadou Litožnice, která se rozprostírala převážně severně od staré hráze rybníka. Doklady z tohoto období byly nejvíce objeveny při budování prodloužení stávající hráze a nalezené keramické zlomky bylo možné zařadit většinou do 13.–14. století, nicméně vyskytnou se mezi nimi i fragmenty ze 12. st.

Přednáška se uskuteční na břehu Lítožnického rybníka. Archeologické situace se nachází momentálně na dně rybníka, k vidění budou nicméně alespoň vybrané nálezy z archeologického výzkumu a dokumentace. Zúčastní se i R. Moureček, který byl přítomen veškerému archeologickému dění na lokalitě.

Organizátoři akce

Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i.
Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i.

Máte dotazy?

Jsme vám k dispozici každý všední den od 9:00 do 16:00