Zaniklá středověká ves Bystřec

1. termín
 Proběhlo
2. termín
(4 volná místa z 25)
Místo srazu:
Odpočinkové místo Bystřec- osada XI.
AKTUÁLNÍ INFORMACE- v blízkosti zaniklé vsi je do 30.9. uzavřená oblast lesa. Trasa do ZSV Bystřec nicméně vede na hranici tohoto zákazu, takže je možné se na místo setkání bez problémů dostat. Nejbezpečnější trasa vede od Jedovnice trasou vyznačenou na mapě- https://mapy.cz/s/fahecemafa (necelé 3 km)

Zobrazit na mapě
Vedoucí výpravy:
Martin Košťál
Bezbariérový přístup:
Ne

Archeologické léto: detail prohlídky Zaniklá středověká ves Bystřec

Zaniklá středověká ves (ZSV) Bystřec je jednou z mála kompletně prozkoumaných středověkých vsí v rámci ČR. To z ní činí unikát i v rámci středoevropského prostoru. Význam této lokality podtrhuje i naučná stezka v jejím nejbližším okolí a několik rekonstrukcí půdorysů nalezených domů. Tyto poznatky dali vzniknout i řadě kresebných a 3D rekonstrukcí, které budou na lokalitě též prezentovány.

ZSV Bystřec leží v nadmořské výšce 451 – 462 m n. m., nedaleko městyse Jedovnice na Drahanské Vrchovině, přibližně 20 km vzdušnou čarou od města Brna. Ves se tak nachází v malebném údolí, obklopeném listnatými lesy. Z geomorfologického hlediska jde o silně podmáčený prostor, nacházející se v údolí, které protíná potoční koryto. Bystřec, či německy Merhlinslag, má bohatou historii archeologických výzkumů. První zmínky v odborné literatuře se datují již do roku 1961. Díky umístění ZSV na Drahanské vrchovině nemohl uniknout pozornosti Ervína Černého, který se kontextem této krajiny dlouhodobě zabýval. Výzkumy na lokalitě začali roku 1975 pod vedením V. Nekudy a trvaly až do roku 1977. Následovala téměř pětiletá pauza. Roku 1982 došlo k obnovení archeologického výzkumu, tentokráte pod vedením Ludvíka Belcrediho, který trval 23 let až do roku 2004. Celková plocha výzkumu byla 600 x 200 m. Při výzkumu bylo využito i poměrně moderních technologii v podobě geofyzikálního průzkumu ve spolupráci s V. Haškem. V průběhu exkavace byl odkryt celý půdorys vesnice, která měla dohromady 24 usedlostí, strukturovaných do podoby dvorů. O komplexní publikaci a zpřístupnění výzkumu se postaral Ludvík Belcredi roku 2006 v knize „Bystřec: o založení, životě a zániku středověké vsi: archeologický výzkum zaniklé středověké vsi na Drahanské vrchovině 1975-2005“.

Více o lokalitě v Archeologickém atlasu ČR

Organizátor akce

Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Brno
Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity Brno

Rezervace zdarma

Vaši registraci potřebujeme proto, abychom věděli kolik bude účastníků akce

Datum prohlídky
Jméno a příjmení
Počet účastníků
E-mail
Telefon
Musíte souhlasit se zpracováním osobních údajů!
Odesílám..

Máte dotazy?

Jsme vám k dispozici každý všední den od 9:00 do 16:00